Gambar halaman
PDF
ePub
[merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small][ocr errors]

EXECUTIVE APPOINTMENTS.

Prosecuting Officers of the Connecticut Humane Society.

Homer S. Cummings of Stamford.
Clayton B. Smith of New London.
Richard T. Higgins of Winsted.

[Each for the term of two years from January 14, 1905.]

William H. Cable of Danbury. [For the term of two years from July 13, 1905.)

Member of the Soldiers' Hospital Board.

Gustavus D. Bates of Putnam, [For the term of two years from February 6, 1905.]

Commissioners of Fisheries and Game.

Robert G. Pike of Middletown.
George T. Mathewson of Enfield.

E. Hart Geer of Lyme. [Each for the term of two years from July 1, 1905.]

Commissioner of Pharmacy.

Charles Fleischner of New Haven. [For the term of three years from June 1, 1905.]

Commissioner on Domestic Animals.

Heman 0. Averill of Washington. [For the term of two years from July 15, 1905.]

Member of the Board of Education of the Blind.

Elisha J. Steele of Torrington. [For the term of four years from July 1, 1905.]

Dental Commissioners.
Gilbert M. Griswold of Hartford.
Alfred E. Fones of Bridgeport.
Howard G. Provost of Winchester.
David W. Johnson of New Haven.

Edward Prentis of New London. [Each for the term of two years from July 1, 1905.)

[blocks in formation]

TN

Agent of the Connecticut School for Boys. ·

John H. Parish of Meriden. (For the term of two years from July 1, 1905.]

Members of the Board of Examiners of Barbers.

Henry C. Schneider of New Haven.
P. H. O'Brien of New London.

Peter Hummel of Bridgeport.
[Each for the term of two years from July 1, 1905.)

[ocr errors]

Members of the State Board of Osteopathic Registration and

Examination.
Louis C. Kingsbury of Hartford.
A. E. Anderson of Meriden.

William A. Wilcox of Waterbury.
[Each for the term of two years from July 1, 1905.]

Members of the Committee for the Purchase of a Silver Service for

the Battleship Connecticut.
Henry Roberts, governor, of Hartford.
Henry C. Dwight of Hartford.
Francis B. Allen of Hartford.

Members of the Israel Putnam Memorial Camp Ground Commission.

C. T. Hickok of Bethel.
George A. Parker of Hartford.
Thomas A. Evans of Bethel.
John Henry Jennings of Westport.
Charles S. Peck of Danbury.
William H. Hill of Redding.

William Ward of Danbury.
[Each for the term of two years from July 1, 1905.]

State Chemists.

Charles L. W. Pettee of Hartford. [For the term of two years from July 15, 1905.)

Sylvester P. Wheeler of Bridgeport. [For the term of two years from June 22, 1905.)

Edward H. Jenkins of New Haven. [For the term of two years from June 18, 1905.]

Members of the State Board of Voting Machine Commissioners.

Henry M. Snell of Saybrook.
Frederick W. Cooper of Danbury.

George E. Bicknell of Meriden. [Each for the term of two years from July 1, 1905.]

Inspector General of Gas-Meters and Illuminating Gas.

William G. Mixter of New Haven. [For the term of three years from October 20, 1905.)

Member of the Board of Control of the Connecticut Agricultural

Experiment Station.

James H. Webb of Hamden. [For the term of three years from July 1, 1905.]

Members of the State Board of Examiners of Embalmers.

Edward P. Jones of Winchester.

James T. Pratt of Hartford. [Each for the term of two years from July 1, 1905.)

Commissioners for the Care and Protection of the Fort Griswold

Tract.
Sara T. Kinney of New Haven.
Mrs. Cuthbert H. Slocombe of Groton.
Ernest Rogers of New London.
H. Wales Lines of Meriden.
Mrs. Adrian J. Muzzy of Bristol.
Morton F. Plant of Groton.

Lucius F. Robinson of Hartford. [Each for the term of two years from July 1, 1905.]

Inspectors of Steam Boilers.

Third District, Jeremiah Sullivan of Norwich. (For the term of three years from March 8, 1905.]

Fourth District, Daniel Olihan of Bridgeport. (For the term of three years from March 3, 1905.)

Members of the State Board of Veterinary Registration and

Examination.

R. P. Lyman of Hartford. [For the term of five years from July 1, 1905.)

Frank A. Ingram of Hartford. (For the term of four years from July 1, 1905.]

B. K. Dow of Windham. [For the term of three years from July 1, 1905.)

Thomas Bland of Waterbury. (For the term of two years from July 1, 1905.]

J. H. Gardner of Norwich. [For the term of one year from July 1, 1905.)

Members of the Board of Examination and Registration of Nurses.

Emma Stowe of New Haven.

Charlotte Brown of Hartford. [Each for the term of three years from July 1, 1905.]

Mary Bolton of Bridgeport.

R. „Jude Albough of New Haven. [Each for the term of two years from July 1, 1905.]

May Love of Norwich. [For the term of one year from July 1, 1905.]

EXECUTIVE APPOINTMENTS WITH THE ADVICE AND CONSENT OF

THE SENATE.

Commissioner on Building and Loan Associations.

Morris C. Webster of New Britain. [For the term of two years from July 1, 1905.]

Bank Commissioner.

Charles H. Noble of New Milford. [For the term of four years from July 1, 1905.]

Railroad Commissioners.
Orsamus R. Fyler of Torrington.

Andrew F. Gates of Hartford. [Each for the term of four years from July 1, 1905.)

Consulting Physician at the State Prison.

Frederick T. Simpson of Hartford. [For the term of two years from July 1, 1905.]

« SebelumnyaLanjutkan »