Gambar halaman
PDF
ePub

Was first elected to the House of Representatives in November, 1904, and servei continuously in that body until the conclusion of the session of 1917, with the exception of the session of 1913. While a member of the Legislature, Mr. Woodward served four terms as Chairman of the House Appropriations Committee. Has always taken an active part in Republican party affairs in the western end of the State, and served as chairman of the Republican City Committee of McKeesport, also as delegate to numerous Republican State Conventions.

Served four years as a member of the Pennsylvania Tax Commission, and is, at present, a director of the McKeesport Realty Company, the Board of Trustees of the McKeesport Hospital and is interested in various business affairs in his community.

He was nominated by the Republican party for the office of Secretary of Internal Affairs May 21, 1918, to which office he was elected in the following November, and assumed the duties thereof May 6, 1919.

ADJUTANT-GENERAL

FRANK D. BEARY was born February 18, 1869, at Allentown, Lehigh County, Pennsylvania; he was educated in the public schools of the City of Allentown and Mulvey's Academy", a private school of Newark, New Jersey; he joined the National Guard of Pennsylvania in 1888 as a member of Company B, Fourth Infantry; was a; pointed Battalion Sergeant-Major of the Fourth Regiment in 1896 and Battalion Adjutant in 1898; he was appointed Adjutant of the Regiment in 1899, and served as such for nine years, until elected Major in the Fourth Infantry in 1909; this position he held until appointed Colonel, Adjutant-General's Department in 1917; he served during the Spanish War as Second Lieutenant and Battalion Adjutant, Fourth Infantry, and was appointed Acting Commissary of Subsistence and served as such throughout the Porto Rican Campaign ; in Mexican Border Service he was mustered into the United States Service as Major, Fourth Pennsylvania Infantry, July 8, 1916, and mustered out with his regiment January 17, 1917; he was detailed by Governor Samuel W. Pennypacker as one of the officers to organize the State Constabulary, and mustered in, organized and commanded Troop B, State Police, stationed at Wyoming, Pa.; he was appointed Deputy Adjutant-General in 1911, and Adjutant-General by Governor Martin G. Brumbaugh, October 4, 1917; re-appointed Adjutant-General by Governor Sproul, February 11, 1919.

INSURANCE COMMISSIONER. THOMAS BLAINE DONALDSON was born in Philadelphia, December 7, 1876, and is the son of the late Thomas C. Donaldson, author of the “Public Domain," "George Catlin's Indiana Gallery," "Walt Whitman, the Man,” and other volumes; his mother was Mary J. Gormley, deceased. Was born in the 24th Ward of Philadelphia, and resided there until 1919, when he removed to the 7th Ward.

Was graduated from the Friends Central School, Philadelphia, in 1895, and from the University of Pennsylvania, Bachelor of Science in Economics, in 1899; 1899 1910, was Secretary and Treasurer of the General Alumni Society, University of Pennsylvania, and managing editor of the “Alumni Register.” Has been engaged in newspaper and magazine work at various times.

On August 21, 1911, he was appointed Special Deputy Insurance Commissioner in charge of liquidations of dissolved insurance companies, by Insurance Commissioner Samuel W. McCulloch.

On March 11, 1919, was appointed Insurance Commissioner by Governor Sproul, and qualified for said office March 14, 1919; reappointed May 6, 1919, for four years.

[graphic][subsumed][subsumed][subsumed][subsumed][subsumed][subsumed][subsumed]
[graphic][graphic][merged small][merged small][graphic][merged small][merged small][merged small][merged small][merged small]
« SebelumnyaLanjutkan »